U21 EM/VM Kvalifikation

Søndag den 30 April kl. 13.00 går det løs med det vigtige løb for vores unge talenter, nemlig kæmpe om pladser til VM og EM for U.21 kørerne.
Holstebro Speedway center ligger slagger til dette brag af et løb.

Line up:
1:Jonas Jensen EMS
2:Jason Jørgensen VBMK
3:Frederik Jakobsen FSK
4:Jonas Seifert-Salk SSK
5:Jonas Jeppesen HSK
6:Patrick Hansen GSP
7:Tim Sørensen EMS
8:Mikkel B Andersen BSC
9:Emil Engstrøm EMS
10:Michael Thyme OSC
11:Christian Thaysen FSK
12:Sam Jensen HSK
13:Kasper Andersen EMS
14:Matias Nielsen EMS
15:Martin Steen Hansen HSK
16:Andeas Lyager SSK
----------------------------------------------------
17:Mads Hansen SMK
18:Lasse Pørtner BSC

Disse 16 kørere kæmper om 4+1 plads til VM kvalifikations-runderne og 5+1 til EM kvalifikations-runderne.
Så kom til Holstebrobanen søndag den 30 April kl.13.00 og støt op om disse unge talenter.

4 Nations landskamp Pocking

Søndag den 16 april blev der i tyske Pocking kørt 4 nationslandskamp

Her deltog Patrick Hansen for det danske landshold.

Det blev her til en flot 2. plads til de danske drenge der ellers det meste af matchen lå som nr 3. efter Polen, men nåede lige i de sidste heat at trække fra dem med bare 1 point.

Som det kan ses blev matchen vundet af værtsnationen Tyskland 

Team Deutschland 40
Martin Smolinski 2,3,3,3,2 = 13
Valentin Grobauer 3,2,0,3,2 = 10
Michael Härtel 3,2,2,2,2 = 11
Max Dilger 2,0,1,1,2 = 6

Team Polen 33
Rafal Okoniewski 3,3,3,2,1 = 12
Pawel Miesiac ex,1,0,2,3= 6
Grzegorz Zengota 3,3,3,2,3 = 14
Adam Skornicki 1,0,0,0,0 = 1

Team Dänemark 34
Nikolai B. Jacobsen 2,2,2!,1,3 = 10
Patrick Hansen 1,0,2,1,3 = 7
Frederick Jakobsen 2,2,2,3,1 = 10
Mikkel B. Andersen 1,0,2,3,1 = 7

Team Europa 15
Jurica Pavlic 1,1,3,0,0 = 5
Paco Castagna 0,1,0,0,1 = 2
Ondrej Smetana 0,1,1,0,0 = 2
Josef Franc 0,3,1,2,0 = 6

Opstartsløb Holstebro

Lørdag den 8 april blev der ligesledes kørt opstartsløb i Holstebro.

Her deltog Glumsøs Patrick Hansen og Glenn Moi

Den 30.4 skal der netop på den bane køres U21 EM/VM kvalifikation og det var derfor vigtig for Patrick at få prøvet banen af.

Da Glenn køre for Norge er han ikke  med i den danske kvalifikation

Her skulle der en omkørsel til for at få fordelt 2. og 3. pladsen imelle Patrick og TobiasThomsen fra Brovst og her trak Patrick det længste strå

Resultatet herfra blev:

1. Kasper Andersen Esbjerg med 13 point ud af 15 mulige

2. Patrick Hansen Glumsø 12+3 point

3. Tobias Thomsen Brovst 12+2 point

4. Glenn Moi Glumsø 11

5. Martin S.Hansen Holsted 11 point

 

 

Mikkel B Cup 2017

Lørdag den 8. april blev der ligeledes kørt Mikkel B Cup i 500cc. Dette er 1. gang at der er blevet forsøgt med en 500cc gruppe og det er bestemt ikke sidste gangCool

Her måtte der en omkørsel til for at finde 2-3-4 pladsen.

Igennem det meste af løbet lå Glumsøs Jesper Søgaard og Mikkel Bech Jensen á point og vinderen skulle findes i dagens sidste heat hvor de 2 skulle mødes.

Men Mikkel styrtede og blev udelukket fra omstarten.

Mikkel skulle så ud i en omkørsel om de sidste podiepladser, men valgte her at trække sig fra heatet.

Resultatet herfra blev således:

1.   Jesper Søgaard Glusmø med 14 point

2.   Marc Randrup Outrup 12+3 point

3.   Jacob Bukhave Fjelsted 12+2

4.   Mikkel Bech Jensen Glumsø 12+N (not started)

9.   Marius Nielsen Glumsø 8 point

16. Nikolaj Jensen Glumsø 0 point

Landsholdssamling

Patrick Hansen

Der er i denne weekend landsholdssamling i tyske Wittstock.

Glumsø har i 2017 hele 3 landsholdskørere representeret, nemlig

Mikkel B Jensen U25

Patrick Hansen U19/21

Marius Nielsen U17

De er alle 3 med til årets første træningsamling og for deres vedkommende den 1. træning i det hele taget.

Der er træning fra 10 til 17 lørdag og søndag og med hele 21 landholdskørere tilmeldt, er de delt op i 2 hold, hvor hvert hold får 2 x 2 timers træning.

Fun Cup 23-09-2016 / Granly Speedway Arena. 

Tillykke til vinderen af 500cc Mads Hess Jensen fra Glumsø

Det 17-årige speedwaytalentet Patrick Hansen fra Glumsø Speedway kørte en flot 2. plads hjem i U21 VM løbet i Tjekkiet.

17-årige Patrick Hansen fra Jerslev deltog fredag med stor succes i 2. afdeling af speedway VM for U21 kørere i tjekkiske Pardubice. I et meget stærkt felt kørte Patrick Hansen sig på medaljeskamlen med en flot andenplads.

I fredagens afdeling blev det i alt til 14 point for Patrick Hansen

Løbet i Pardubice var det andet af tre løb i U21VM serien, sidste afdeling køres i Gdansk, Polen, i oktober.

I første afdeling af VM blev det ’kun’ til seks point, og derfor er Patrick Hansen ikke med helt i toppen inden sidste afdeling af U21 VM

Med sine flotte præstationer er der ingen tvivl om, at Patrick Hansen har tiltrukket sig en del opmærksomhed fra udenlandske klubber fra de store ligaer.

Speedway-kører Patrick Hansen fra Glumsø er blevet udtaget til U21-landsholdet i Speedway, der skal forsøge at køre medaljer hjem Danmark ved VM.

AF THOMAS ALBREKTSEN
Det er en stor dag. Fredag blev Speedway-kører Patrick Hansen fra Glumsø nemlig udtaget til det danske U21 Landshold, der skal køre om verdensmesterskabet i Speedway.

Det danske U21 hold leverede en overraskelse, da holdet tidligere på sommeren vandt den ene af de to semifinaler foran en af re forhåndsfavoritter, Australien, og kvalificerede sig til VM finalen for U21-landshold. Den 20. august skal det danske landshold så køre finalen i den svenske by, Norrköping.

- Vi har i dag udtaget et meget talentfuldt hold, der på de bedste dage kan være med til at køre om de ædleste medaljer. Generelt har kørerne i U21 gruppen vist god form og det har ikke været let at skulle sortere nogle fra, udtaler assisterende landstræner Henrik Møller i en pressemeddelelse fra Danmarks Motor Union.

Et nyt kuld kørere
Selvom landholdet består af et hold nye kører, så sigter trænerstaben efter medaljer.

- Det er positivt at kørerne byder sig til og vi kan være med på dette niveau, selvom vi i år kører med et helt nyt kuld af kørere. Det vidner om et solidt talentarbejde i dansk speedway, udtaler landstræner Hans Nielsen.

- Målet er helt klart en medalje, men det kan blive svært. I forhold til sidste år og vores konkurrenter i øvrigt, er vores hold meget ungt, men omvendt, så indeholder vores hold så meget potentiale, så på det på de bedste dage, vil kunne køre op med de bedste, hvilket det danske hold også beviste i semifinalen i Holsted, tidligere på året, tilføjer assisterende landstræner, Henrik Møller.

Ud over Patrick Hansen fra Glumsø er fire andre kører blevet udtaget: Andreas Lyager (Slangerup), Jonas Jeppesen (Holsted), Frederik Jakobsen og Fjelsted Mikkel B. Andersen (Brovst)

Finalen køres i Norrköping. De øvrige hold er Australien, Polen og Sverige.

DM A Kvalifikation

Kristi Himmelfart blev der på Varde Motor Arena ved Outrup kørt DM A kvalifikation.

For Glumsø deltog  Patrick Hansen, Mikkel Bech Jensen og Jersper Søgaard.

Der er bare 5+1 reserve fra hver gruppe der går videre til DM A semifianlen her på Glumsø Speedway Center den 13. maj kl 17

I den 1. kval skulle Patrick ud og prøve kræfter med "de store drenge" hvor halvdelen af feltet køre professionelt i både Polen, England, Tyskland og Sverige.

Det gav da også sved på panden da der virkelig skulle arbejds hårdt på pointene.

Det blev til 7 point og en 9. plads til Patrick, samt en god gang træning og erfaring med i rygsækken.

Videre til semifinalen er:

1. Anders Thomsen MSC 14 point

2. Nicolai Klint OSC 13 point

3. Mikkel Michelsen SSK 12 point

4. Rasmus Jensen HSK 11 point

5. Kenni Nissen SSK 11 point

reserve Claus Vissing GSK 10 point

I kval 2 blev det så Mikkel og Jespers tur.

Her fik knap så meget sved på panden, idet han var flyvende.

Mikkel gjorde rent bord ved at lave max 15 point. Det var super godt gået.

Jesper måtte kæmpe lidt mere for pointene men sluttede af med en heatsejr og 7 point og en 11. plads.

Videre fra kval 2 er:

1. Mikkel Bech Jensen GSP 15 point

2. Nikolaj Busk Jakobsen SSC 12 point

3. Morten Risager SSC 10+3

4. Ulrich Østergaard FSK 10+2

5. Jesper Scharff VBMK 10+1

Reserve Kasper Lykke Nielsen HSK 9 point.

Udover de 10 + de 2 resverver er følgende kørere seedet til DM A semifinalen:

Michael Jepsen Jensen

Kenneth Bjerre

Leon Madsen

Mads Korneliussen

Bjarne Pedersen

René Bach

Årets 1. match på hjemme bane gav sejr

Lørdag den 30 april, blev årets 1. match i Danmarksturneringen kørt.

Matchen foregik på hjemmebane og gæsterne kom fra Esbjerg, Silkeborg og Brovst.

Gæsterne var fra starten nervøse for om vi kunne få kørt matcen, i det samtlige matcher på den anden side af broen var blevet aflyst pga. regn. Vi sagde KOM BARE DU!!!

Glumsø drengene havde nogle startvanskeligheder med Esbjerg og var efter heat 7, 7 point bagefter. Men efter heat 13 var vi pludselig foran med 1 point.

Resten af matchen lå gæsterne fra Esbjerg og Glumsø rimelig tæt og da sidste heat var kørt stod der 42-42 imellem de to og vi måtte ud i en nervepirrende omkørelse for at finde dages vinder.

Her trak Glumsøs norske gut Glenn Moi, det længste strå og sikrede på fornemste vis, Glumsø deres 1. heatsejr i år.

Holdet bestod af:

Jason Jørgensen 9 point på 5 heat

Patrick Hansen 12 point på 5 heat

Glenn Moi 11+3  på 6 heat

Jannik Lund Jensen 6 point på 5 heat

Nikolaj Koch Rosgaard 4 point på 4 heat.

Glumsøs nye holdleder er Glumsøs tidligere aktive køre Kent Mortensen der havde debut med en sejr.

 

U21 VN/EM kval

lørdag den 23 april på Varde Motor Arena i Outrup i den danske kvalifikation til EM og VM for kørere under 21 år.

Feltet bestod af Danmarks bedste ungdomskørere, så konkurrencen var hård, idet der kun var 5 kørere der gik videre hvoraf det ene var et wildcard som landstræneren rådede over.
Fra Glumsø deltog Patrick Hansen og hans holdkammerat på Glusmø 1 div. hold Jason Jørgensen.
Patrick havde et godt løb med mange gode overhelinger og hans vilje og kampgejst gav pote. Jason derimod mistede modet og var ikke rigtig på toppen og måtte trække sig fra sit sidste heat med ingen point på kontoen. Patrick fik kørt 12 point ind ud af 15 mulige på kontoen. Dette rakte til en flot 3. plads og altså en sikker videre deltagelse til VM kvalifikationen i Tjekkiet den 20. maj og EM kvalifikation i Finland den 2. juli
Vinderen blev Frederik Jakobsen med 14 point
2´er blev Andreas Lyager med 13 point
3´er Patrick Hansen med 12 point
4´er Mikkel B. Andersen  med 11 point
7´er  Emil Grøndag fik  VM wildcardet
5´er Jonas Jensen fik EM wildcardet men takkede nej.
Den 12. og 13. juni var det danske U 19 landshold I i Sverige til to matcher i henholdsvis Nässjö og Kumla.
Glumsø Speedway havde 2 kørere med, nemlig Jason Jørgensen og Patick Hansen udover de 2
bestod  landsholdet af Martin Steen Hansen Sam Jensen Frederik Jakobsen Kasper Andersen Jonas Jeppesen Simon Simonsen. Første match blev kørt i Nässjö og her vandt Danmark med 58 Sverige 50 . Banen var meget speciel med skarpe sving og det tog lidt tid inden v...i fik fundet de rigtige linjer, det blev en rigtig tæt affære, hvor vi kunne trække os som vindere til sidst.

Efter en god nats søvn på vandrehjem cirka 150 km fra Kumla, kørte vi mod banen 09:00 og var klar til træning 12:00 matchen startede klokken 13, og den 360 m lange bane hvor på der var meget bid, skulle vi lige finde den rigtige opsætning og gearing som passede, det svenske landshold var styrket med nok deres bedste kører Joel Andersson samt Kenny Wennerstam , men drengene var opsatte på at gå ud og give svenskerne kamp til stregen, og det må man nok sige at de gjorde! det blev en fantastisk oplevelse at se gutterne arbejde så godt for hinanden, både på og udenfor banen der blev vist eminent par speedway, og det gjorde udslaget til slutresultatet 63 til Danmark og 45 til Sverige. En stort tak skal lyde til forældre mekanikere og kørerne for en super weekend i Sverige, disse matcher skal vi have flere af, de er meget lærerige slutter en tilfreds og glad holdleder Erik Gundersen.
 
Resultatet Fredag blev: Sverige 50 - Danmark 58
Martin S. Hansen 8+1
Jason Jørgensen 10
Patrick Hansen 11+1
Sam Jensen 4+1
Frederik  Jakobsen13+1
Kasper Andersen 3+1
Jonas Jeppesen 8+1
Simon Simonsen 1
 
Resultatet lørdag blev: Sverige 45 - Danmark 63
Patrick Hansen 11+1
Frederik Jakobsen 13
Jonas Jeppesen 7+1
Martin S. Hansen 7
Kasper Andersen 8+2
Jason Jørgensen 5
Sam Jensen 12+2
Simon Simonsen 0
 
 

aSøndag den 14 juni blev der på Holstebro Speedway Bane, kørte den 1 semifinale i Fritte Cup for kørere under 23 år.

Dette løb skulle have været kørt i Glumsø, men pga vejret, måtte vi desværre aflyse.

Glumsø Speedway havde hele 3 kørere med til dette løb, nemlig Jannik Lund Jensen - Jason Jørgensen og Patrick Hansen

Resultat for semi 1 blev således:
1. Kenni Nissen Slangerup 13+3
2. Sam Jensen Holsted 13+2
3. Patrick Hansen Glumsø 13+1
4. Jason JørgensenGlumsø 12+0

15. Jannik Lund Jensen 2 point

De 4 første går videre til Fritte Cup Finalen den 9.8 i Holsted og den 13.9 i Esbjerg

U21 VN/EM kval

 

Lørdag den 18.4 blev der kørt U21 VM/EM kvalifikation på Glumsø Speedway Center.Her skulle der køres to semifinaler og dernæst en finale om videre deltagelse til EM og VM for kørere under 21 år.Glumsø var repræsenteret med hele 5 kørere, hvoraf 2 af dem lige er rykket op på 500cc i år.

Resultatet fra 1. semifinale så således ud:...
1. Anders Daniel Veilgaard Thomsen (3-3-3-f-3) 12 point
2. Jonas Jensen (3-2-2-3-2) 12 point
3. Mikkel Michelsen (3-3-2-3-M) 11 point
4. Kenni Nissen (3-2-1-2-3) 11 point
5. Emil Grøndal (2-3-3-2-1) 11 point
6. Andreas Lyager (2-2-3-R-3) 10 point
7. Patrick Josefsen (0-3-2-1-2) 8+3
8. Jason Jørgensen (2-1-0-2-3) 8+2
________________________________
9. Mark Frimodt Petersen (1-0-3-3-1) 8+F
10. Mikkel Salomonsen (0-2-1-2-2) 7 point
11. Jannik Lund Jensen (1-1-2-1-1) 6 point
12. Simon Selch (1-1-F-1-1) 4 point
13. Simon Simonsen (0-0-0-3-0) 3 point
14. Lasse Pørtner (2-F-T-1-0) 3 point
15. Frederik Pedersen (1-1-1-0-0) 3 point
16. Kasper Andersen (R-R-0-R-2) 2 point

Resultatet fra 2. semifinale:

1. Mikkel Bech (3-3-2-3-3) 14 point
2. Nikolaj B. Jacobsen (3-3-3-2-3) 14 point
3. Jesper Scharff (2-2-3-3-3) 13 point
4. Martin S. Hansen (3-3-2-1-1) 10 point
5. Tobias Thomsen (2-1-3-2-2) 10 point
6. Patrick Hansen (1-2-3-3-0) 9 point
7. Patrick L. Nielsen ( 0-1-2-2-3-) 8 point
8. Sam Jensen (0-d-2-3-2) 7+3
________________________________
9. Mikkel B. Andersen (1-2-1-2-1) 7+d
10. Mark Beyer (3-1-1-1-F) 6 point
11. Emil Engstrøm (2-0-1-1-2) 6 point
12. Michael Thyme (0-3-0-1-1) 5 point
13. Frederik Jakobsen ( 1-2-0-0-2) 5 point
14. Jonas Jeppesen ( 1-0-1-0-1) 3 point
15. Mads Adler Hess Jensen (2-0-F-M-0) 2 point
16. Mikkel Elvang ikke mødt til start

Resultatet fra finalen:

1. Mikkel Bech (3-3-3-3-3) 15 point
2. Nikolaj B. Jacobsen (2-2-3-3-2) 12 point
3. Mikkel Michelsen (3-2-1-3-2) 11 point
4. Emil Grøndal (3-2-1-3-1) 10 point
5. Patrick Hansen (0-3-2-1-3) 9+3
__________________________________
6. Jesper Scharff (2-1-3-2-1) 9+2
7. Jonas Jensen (3-0-1-2-3) 9+1
8. Anders Thomsen (1-R-2-2-3) 8 point
9. Patrick Josefsen (2-1-2-2-1) 8 point
10. Kenni Nissen (F-3-2-1-d) 6 point
11. Andreas Lyager (1-1-3-1-0) 6 point
12. Sam Jensen (2-0-0-0-2) 4 point
13. Martin S. Hansen (1-2-1-0-0) 4 point
14. Tobias Thomsen (1-1-0-0-2) 4 point
15. Patrick L. Nielsen (0-3-0-0-0) 3 point
16. Jason Jørgensen ( 0-0-0-1-1) 2 point

De 5 første fra finalen gik videre til U21 EM.
De 4 første + et wild card gik videre til U21 VM
Wild cardet blev givet til Anders Thomsen og Kasper Lykke Nielsen der ikke kunne deltage pga en skade.
Tillykke til jer alle med jeres videre deltagelse. 

Sæsonens 1. holdmatch

lørdag den 11. april var klubbens 1. div 500cc hold i aktion for første gang og med et meget ungt hold blev det til en flot 3. plads på Vojens Speedway Center.

Holsted stillede med et uhyggeligt stærkt hold og vandt sikkert mens vi sammen med Fjelsted og hjemmeholdet fra Vojens var meget lige.

Med tre heat igen er vi oppe på andenpladsen med to point ned til nummer 3, desværre var vi meget uheldige i de sidste heat og det betød at vi tabte  andenpladsen med 1 point.

Jacob Bukhave blev med 14 point topscorer, Patrick Hansen scorede 8 point, det kunne være blevet til mere hvis ikke han var udgået af et heat fra en sikker andenplads.

Jason Jørgensen scorede 5 point og nåede undervejs at vinde sig første heat på 500cc, der vil helt sikkert komme mange flere heat sejre fra hans side i løbet at sæsonen.

Mads Jensen scorede 2 point og Jannik Lund Jensen fik ikke point ud af turen, men kæmpede rigtig godt og der skal nok komme point på kontoen når vi den 24/4 tager til Esbjerg for at køre næste match.

Heldigvis skal ingen vente så længe før det er løb igen, allerede på lørdag kan størstedelen af holdet opleves på hjemmebane i Glumsø hvor det er national kvalifikation til U21 EM/VM runderne og jeg ved kørerne håber der dukker mange op og støtter dem. Rasmus Terkelsen

Glumsø Speedway Klub kører 500cc i den kommende sæson.

 Efter en periode med uvished er det endelig blevet bekræftet at Glumsø Speedway Klub har fået plads i Danmarksserien i den kommende sæson, rækken lige under Superligaen, i første omgang var det et negativt svar fra SK/DMU, men i sidste ende er vi nu alligevel blevet tildelt en plads da Herning ikke ønskede at stille op.

Holdet kommer til at bestå primært af unge lokale kørere med tilknytning til klubben samt et par unge der kommer til klubben fordi de kan se fremtid i projektet og gerne ville til nye omgivelser.

Holdet store stjerne bliver ikke overraskende Mikkel Bech som har sagt ja til at hjælpe klubben i det omfang hans kalender tillader det, men også den udlands professionelle Simon Nielsen kommer til at være en del af holdet.

Mads Jensen, Patrick Hansen og Patrick Haug vender alle hjem fra ophold i andre klubben ligesom Henrik Vedel er tilbage på cyklen efter flere års pause kommer til at spille en vigtig rolle på holdet, både som kører og som en del af holdleder teamet.

Vores egen nyoprykker Jannik Lund Jensen får naturligvis også en plads på holdet, han har allerede trænet en del på 500cc og viser rigtig gode takter på cyklen.

Fra Herning kommer Jacob Bukhave, han havde en hård 2014 sæson som blev ødelagt af et alvorligt styrt i Tyskland som kostede en længere pause og deltagelse i U21EM som han ellers havde kørt sig til efter at have slået flere kendte navne ud ved den danske kval.

Jacob fortæller hvorfor han valgte at køre i Glumsø i den kommende sæson:

"Jeg ser godt potentiale i holdet og tror på at vi kan gøre en god indsats i divisionen i 2015. Derudover føler jeg at Glumsø også er en klub, der gerne vil med frem på 500cc igen og jeg tror på det projekt"


Sidste nye er Jason Jørgensen som i 2015 rykker op på 500cc, Jason har bortset fra VM vundet alt hvad der er værd at vinde på 80cc og glæder var stor da han valgte at starte sin 500cc tid i Glumsø, for der var tilbud fra stort set samtlige danske klubben efter den unge fynbo.

Holdleder tjansen deles mellem Henrik Vedel og Rasmus Terkelsen.

Der blev den 11.10 kørt U19 testlandskamp.
Resultatet fra dagens match blev således:
Danmark 61 point - Sverige 54
Mikkel Brøndum Andersen 13+1 (2,3,3,3,2)
Emil Engstrøm 8+1 (1,d,2,2,3)...
Patrick Lykke Nielsen 5+1 (0,3,0,2)
Patrick Hansen 7+1(2,2,1,2)
Andreas Lyager 9+1 (2,2,2,3)
Sam Jensen 9+1 (d,3,3,1,2)
Simon Selch 7+2 (1,1,3,2,0)
Martin Steen Hansen 3 (2,1,f,0)

Søndag blev der så kørt retur match i Malmö og her blev den danske sejr endnu større.
Her blev resultatet:
Danmark 69 - Sverige 39
Mikkel Brøndum Andersen 14+1 (3,3,3,2,3)
Emil Engstrøm 6+2 (2,2,2,d)
Patrick Lykke Nielsen 8 (0,2,3,3,)
Patrick Hansen 15 (3,3,3,3,3)
Andreas Lyager 8+2 (3,2,r,2,1)
Sam Jensen 2 (1,f,d,1)
Simon Selch 14+1 (3,3,3,3,2)
Martin Steen Hansen 2 (1,0,0,1)

Lørdag den 26. april, debuterede Glumsøs Patrick Hansen for Slangerups 1. divisions hold.

Matchen endte med en sejr til Slangerup, der på trods af 5 bogstaver frem til heat 12, formåede at finde kampgejsten og holdånden frem.

Patricks debut gik over alt forventning og med et score på 13+1 point, kan man vidst godt sige at resultatet er godkendt.  

Slangerup 46 point.
Outrup 40 point
Fjelsted 39 point.


For Slangerup
Kenneth Hansen15 (R-3-3-3-3-3)
Kenni Nissen 8 (3-3-d-R--2)
Simon Selch 9+1 (3-1-1-2-1-1*)
Patrick Hansen 13+1 (2*-3-1-1-3-3)
Mikkel Grønholt 1 (M-d-1-0-0)

Resultater fra U21 EM/VM Kval

Lørdag den 19.4, blev der som tidligere nævnt, kørt  2 semifinaler, samt en finale til kvalifikationen til U21 EM/VM.

7+1 gik videre tildagens finale.

I den 1. semifinae deltog Patrick Hansen. Dette var kun Patrick 2. løb på 500cc og lidt af en mundfuld, men trods alt en godkendt indsats af Patrick.

Patrick kørte 5 point ind på kontoen.

Reservepladsen skulle dog afgøres i en omkørse imellem Slangerups Simon Selch og Outrups Andreas Lyager.

Andreas Lyager væltede og Simon Selch indtog pladsen som 2. reserve i finalen.

Resultatet blev:

1. Nikolaj B. Jakobsen FSK 15 point

2. Jonas B. Andersen BSC 14 point

3. Anders Thomsen FSK 13 point

4. Kasper L. Nielsen MSC 12 point

5. Tobias Thomsen BSC 10 point

6. Patrick Josefsen EMS 10 point

7. Mikkel B. Andersen BSC 8 point.

8. Simon Selch SSK 7+3

11. Patrick Hansen MSM 5 point

I den 2. semifinale deltog hele 3 Glumsø drenge, nemlig Mads Hess Jensen, Mikkel Bech Jensen og Patrick Haug Christiansen.

For Mads blev det et hurtigt exit, i det han blev kørt ned bagfra i sit 1. heat og måtte en tur med ambulancen til syghuset for at få tjekket nakken. Heldigvis blev Mads hurtigt udskrevet igen.

Patrick Haug havde en god dag, hvor der blev kæmpet en prav kamp om pointene.

Mikkel Bech var også i hopla og vandt den 2. semifinale med max point.

Og så her måtte der en omkørsel til for at finde reserven til dagens finale imellem Glumsøs Patrick Haug og Silkeborgd Mikkel Salomonsen. Her trak Mikkel det længste strå og belv 1. resverve.

Det samlet resultat blev:

1. Mikkel B. Jensen MSM 15 point

2. Kenni Nissen SSK 13 point

3. Emil Grøndal SSC 13 point

4. Rasmus Jensen HSK 12 point

5. Nicklas Porsing OSC 10 point

6. Jacob Bukhave HeSK 10 point

7. Jonas Jensen EMS 8 point

8. Mikkel Salomonsen SSC 7+3 

9. Patrick Haug MSM 7+2

16. Mads H. Jensen.

Efter en del forsinkelse, blev det tid til finalen.

I finalen ville der gå 5+1 videre til VM og 4+1 til EM.

Her deltog Mikkel Bech for Glumsø

Og der blev gået til "stålet", hvor der måtte hele 3 omkørsler til.

En til at finde den sidste deltager til EM og en til at finde den sidste ordinære+resverven til VM, samt en omkørsel til at finde skammelplaceringerne.

Resultatet blev
1: Nicklas Porsing 14+3 Videre til VM
2: Mikkel Bech Jensen 14...+2 Videre til VM
3: Nikolaj Busk Jacobsen 14+1 videre til VM & EM
4: Lasse Bjerre 10 point videre til VM
5: Mikkel Michelsen 9 +3 point videre til VM
6: Jonas B Andersen 9+2 point Videre til VM & EM
7: Jacob Bukhave 9+1 point videre til EM
8: Rasmus Jensen 9+T point
9: Kasper Lykke Nielsen 6+3 point videre til EM
10: Kenni Nissen 6+2 point Videre til EM
11: Emil Grøndal 6+1 point
12: Anders Thomsen 4 point
13: Jonas Jensen 3 point
14: Mikkel B Andersen 3 point
15: Tobias Thomsen 2 point
16: Patrick Josefsen 0 point

Flere af kørerne havde på forhånd meldt fra til EM.

En god men meget lang dag på 11,5 time på Vojens Speedway Center.

EM/VM U21 Kval

Lørdag den 19. april på Vojnes Speedway Bane, køres der 2 semifinaler, samt en finale til U21 EM/VM kvalifikationen.

Den 1.  Semifnale starter kl. 10:00 og fra Glumsø deltager:

Patrick Hansen.

Den 2. Semifinale starter kl. 12:30 og her deltager:

Patric Haug - Mads Hess Jensen og Mikkel B. Jensen.  

Der går 6+1+wildcard fra hver videre til finalen.

Finalen bliver kørt kl. 15:30